Трапезата за Бъдни вечер – у нас и по света

Коледа е зад ъгъла, а преди нея престои Бъдни вечер- най- известният  празник, честван в християнския свят, на който, заедно със семейството си очакваме Раждането на Исус. На този ден от основно значение е тържественото настроението и трапезата, която се подготвя през целия ден. Международната платформа за поръчка на храна foodpanda , проследи какви са традиционните предколедни, сервирани на трапезата в тази свята нощ.20141223.jrrdlnbhly

 В България менюто се състои от нечетен брой постни ястия. Те обикновено са традиционните сърми, боб чорба, печен боб, пълнени чушки, ядки, сушени плодове, жито и питка, която се разчупва от най-възрастния на трапезата. В повечето случай, в нея се поставя паричка. Вечерята е придружена с червено вино или ракия. Този ден е последният от Коледните пости и на следващия ден е разрешена консумацията на месо.

 

В Италия отбелязват този ден с „празника на седемте риби”. Сервират се 7 броя рибни ястия, като вечерта преди Бъдни вечер, за 24 часа не се консумира абсолютно нищо. Коледният пост не е толкова популярен в Италия.

В Полша, броят на ястията също е нечетен, като най-често се сервират 9 блюда. Трапезата на по-бедните, включва 5 ястия, на средната класа -9, а на най-заможните- 11. Задължително условие, всеки един от присъстващите на трапезата, да опита от всяко едно блюдо.Основна част на коледната традиция при поляците е елхата, която е изключително голяма и отрупана с коледни играчки във всеки дом. В Полша много обичай са смесица между западно славянската култура и немско-говорящите европейски страни. Вечерта преди Коледа се сервират четен брой ястия – предимно сред които са полските сладкиши „Пиеркини" и питката с библейски мотиви „Оплатек".

В Русия, Украйна и Литва се сервират по 12-ястия на Бъдни вечер. Вечерята се нарича „Свето хранене”. Традицията е цялото семейство да се събере около масата и след вечеря да се поднесат Коледните подаръци. В центъра на масата се поставя бяла кърпа, която символизира пелените на Исус, и свещ, символизираща Светлината на света. До нея се поставя питката. 12-те ястия символизират дванадесетте апостоли. В Украйна, задължително присъства зърнен пудинг, борш и варенки, както и традиционен коледен компот.

В Сърбия празничната трапеза е богата и разнообразна на храни. Сервира се кръгъл безквасен хляб, сол, печена риба, зеле, мед, вино и спагети с орехи.

В Германия се сервира, популярният по цял свят Щолен, който символизира Исус Христос. Това е сладък десерт с пудра захар, стафиди и орехи. Другото традиционно ястие е пълнената гъска.

В Америка, Бъдни вечер не е официален празник, а традициите са взаимствани от английската кухня. Типичната вечеря се състои от печена пуйка, пиле или друг вид птици, придружени със задушени картофи или брюкселско зеле. За десерт се сервира Коледен сливов пай.

В Мексико се сервират тропически плодове и салати, качамак с чили сос, заедно с традиционна супа, направена от говеждо месо. За десерт се консумира пържена питка със захар и канела.

Във Франция още на първи декември, всяко дете получава картонен календар с 24 прозорчета, зад които се крие лакомство-изненада. Когато дойде Бъдни вечер, в много части на Франция, семействата поставя пънче в камините си, което гори чак до Новогодишната нощ. Жителите на европейската държава посрещат Коледа с прочути изискани ястия, сред които са пуйката с кестени, гъши пастет, миди и охлюви.

В  Англия в навечерието на Рождество Христово , децата закачат специално приготвени чорапи на леглото си или над камината в очакване на подаръците от Дядо Коледа. Традиционната коледна вечеря в Англия включва прословутата пълнена патица (или пуйка) и коледния пудинг, в който се пъха монета от 6 пенса. Сред най-интересните коледни ястия на англичаните е супата от костенурки.

В Австралия Представите за коледно настроение в Австралия коренно се различават от тези в Европа и Америка. По това време на годината, в презокеанската държава е разгарът на лятото и летните отпуски. Температурите често надхвърлят 40 градуса, а познатата коледна украса е заменена от факли и свещи. Самото честване на празника става на открито, обикновено на плажа. Прекрасна традиция са импровизираните хорове, в които участват стотици и дори хиляди австралийци.

В Швеция, предвестник на коледните и новогодишни празници е празникът Света Лучия на 13-ти декември. Още през четвърти век, светицата помагала на укриващите се християни като носела храна и вода. И понеже ръцете ѝ били заети, тя слагала светещия фенер на главата си за да освети пътя ѝ. В днешно време Света Лучия се почита, като в 4:00 часа сутринта, най-малкото момиче от семейството облича дълга бяла туника и поставя на главата си венче със 7 запалени свещи. То сервира на по-старите членове от семейството кафе и сладкиши. На Бъдни вечер шведите сервират традиционния си оризов пудинг. В него е скрита една бадемова ядка. Те вярват, че на който се падне бадема, той ще се ожени или омъжи през следващата година. През нощта подаръците на децата донася Юлтомтен (кръстоска между гном и Дядо Коледа). Те му остават купичка овесена каша и свещ на прозореца, за да не ги забрави.

Австрия е страна с богати коледни традиции, като в църква близо до Залцбург се ражда известната песен "Тиха нощ, свята нощ.". Особена почит на празника се отдава с популярната украса по гарите, с която австрийците пожелават весели празници на пътуващите, които отсъстват от дома по време на Коледа. На Бъдни вечер на австрийската коледна трапеза задължително присъства щрудела с плодове и орехи, който се дава и на бедните хора по улицата.

Канада: Всяка година на 24 декември в Канада пламват безброй коледни лампички, с които са украсени площади, паркове и домовете. В някой части на страната из църквите се продава риба, която е уловена специално за случая. Приходите от продажбите отиват за благотворителност. Подобно на децата в САЩ, малчуганите в Канада поставят чаша мляко и чиния сладки за Дядо Коледа, да се подкрепи от дългия път. Те хвърлят моркови в двора за да нахранят и елените, теглещи шейната.

Гърция: На Бъдни вечер гръцките традиции се доближават много до българските. Трапезата се нареждат постни ястия, сред които баници, ошав и сладкиши. Гърците спазват строг 40-дневен пост, който приключва на 24 декември. За Рождество Христово цялото семейство се събира на масата отрупана със салати, зелеви сърми, пити и ястия със свинско месо. На другата сутрин деца и възрастни откриват подаръци под елхата.

Антилите : По тези земи няма сняг, но Коледната подготовка започва поне седмица преди самият празник. Във всеки дом има по едно изкуствено коледно дръвче, отрупано с коледни фигурки и гирлянди. Традиционните коледни ястия са кървавицата и пуншът, който се състои от прясно изцедени плодове и изсушени кори от мандарина и портокал. На Бъдни вечер антилците ядат свинско месо. А на Коледа се хранят по-постно, като в полунощ, традицията повелява да посетят църковната рождествена литургия, докато "татко коледа" остави подаръците под елхата.

 

В някой славянски страни, на трапезата се оставят две празни места, намеквайки за Мария и Йосиф, който търсят подслон във Витлеем.Където и да се намирате по света, Бъдни вечер оставя положителни емоции във всеки човек. Нека на този семеен празник, да се насладим на вкусната трапеза, споделена с любимите хора.

 

Print Friendly

Оставете коментар

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван




WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien