Югославия се разпадна след бой на футболни фенове през 1990 същото се случва и в Украйна ВИДЕО
Какво е общото между 13 май 1990 година и 2 май 2014 година, две дати раздалени от 24 години, на пръв поглед нищо, но след първата последваха ужасяващи събития във вече бивша Югославия, след втората могат да последват същите събития в Украйна, която след време също може да се каже „бивша“.
Загреб 13 май 1990. Динамо на Звонимир Бобан се изправя срещу Цървена Звезда. Мачът приключва в кръв и е дълго смятан от наблюдатели като началото на войната, която по-късно ще опустоши бивша Югославия.” На този ден, още със слизането си от влака в Загреб, 3000 Делие (най-яростните привърженици на белградският гранд) всяват смут и безредици из улиците на града. Откровено търсещи сбиване, те ще намерят война. Тя ще продължи 5 години и ще коства десетки хиляди жертви. През 1990, Югославия представлява един крехък пъзел от етнически групи, до този момент крепен единствено от волята на Тито. На футболната сцена нещата не са по-различни. Когато Динамо се появява на сцената (след Втората Световна Война) и избира да играе с червено-бял кариран спортен екип (цветовете на Хърватска), Белград веднага поставя вето. Отборът се отървава като слага червена звезда върху тениските. В продължение на 45 години Динамо акумулира националистически дух, които се появява особено в мачовете с отбори от Белград, за разлика от другият гранд Хайдук Сплит, които остава верен на режима (почетен президент на отбора е не кой да е, а самият Тито).
Края на 80те е доста разгорещен период на промени в Европа. В това не прави изключение и Югославия. Военният конфликт е доста близък, липсва единствено искрата която ще го запали. Тази искра ще дойде от Загреб на 13 май 1990. След хулиганските си прояви по-рано през деня, Делие пристигат на стадион Максимир необезпокоявани от органите на реда и заемат място в източният сектор пеейки националистически сръбски песни. Мачът започва в буйна атмосфера.
С наближаване на почивката (резултатът – 2 :1 в полза на Динамо), Делиетата разбиват седалките и атакуват с тях хърватските запалянковци от близката южна трибуна. От другата страна полицията респектира Bad Blue Boys (BBB), най-закоравелите привърженици на Динамо, струпани в северният сектор. Миг по-късно сърбите разбиват оградите и връхлитат върху противника от близкият сектор. Малобройни, в тази част на стадиона, хърватите попадат в ръцете на сръбските тифози. Щастливците се спасяват, но не са малко потъпканите и пребитите. Полицията не реагира на случилото се. На терена цари паника. Играчите на Цървена Звезда бързо се прибират в съблекалнята. В северната трибуна напрежението расте. Защо полицията бездейства? Да бездейства!?, това не трае дълго. Ченгетата скоро налита на хърватските запалянковци. Това е знакът за революцията. Играчите на Динамо са все още на терена когато BBB разбиват оградите и нахлуват на свой ред на терена. В този момент започва истинският мач,…
И играчите не остават по-далеч. Докато фен, паднал на тревата е налаган от “пазител на реда”, капитанът Звонимир Бобан, в кунг-фу стил (двата крака напред) помита въпросното ченге. Чува се : “Стреляй”, в отговор на което група фенове наобикалят футболистът предпазвайки го и осигуряващи му безопасно бягство. Не без помощта на подкрепления, полицията въдворява редът едва след 70-минутна битка (138 ранени и 147 ареста). След събитията Бобан получава 6-месечно наказание, което го лишава от участие на Световното Първенство. Бъдещата звезда на Милан в нито един момент не съжалява за постъпката си. В месеците които следват, загребската искра подпалва Балканите. След получаване на независимостта Бобан е издигнат в ранг на национален герой.
Стадион Максимир Вижте баталните сцени ТУК ВИДЕО
Одеса 2 май 2014 година предстой да се играе дербито от поредния кръг на украйнската Висша лига между 5-ят Черноморец Одеса и 3-ят Металист Харков.
На Съборния площад в центъра на Одеса започва шествие на млади хора с маски и ленти с надписи на "Десния сектор", въоръжени с вериги, тояги и щитове, скандирайки "Слава на Украйна!", "Смърт на враговете!" и "Руснаците на нож!" , повечето фенове на Металист. Срещу тях тръгнала колона от фенове на Черноморец и активисти на организацията "Куликово поле", която е против узурпирането на властта в Украйна, за референдум за федерализация на страната и признаването на руския за официален език. Въпреки опитите на милицията да раздели колоните между участниците в шествията започнали сблъсъци, използвани били бомбички, димни гранати, бухалки. Биещите се се замеряли с павета, появили се коктейли "Молотов", пострадали паркирани коли, минувачи и журналисти. Безредиците са обхващат улица "Дерибасовска" и Гръцкия площад. Има пострадали и от страна на протестиращите, и сред милиционерите. По улиците започват да се строят барикади. В тази обстановка се намесили и радикални ултранационалисти и проруски сепаратисти. Милицията не успява да се справи с тълпата. Застъпниците за новата власт подгонват свойте опоненти или по-скоро врагове, които се барикадират в сградата на профсъюзите. Последва престрелка с петролни бомби. Неизбежно се стига до пожар, който бързо се разраства.
. Междувременно Черноморец Одеса и Металист Харков завършват наравно 1:1, но само на терена извън него резултатите са налице – 46 загинали, над 200 ранени и около 130 арестувани. Над 30 души умират от задушаване, а десетина загиват при скок от голяма височина в опит да се спасят от пламъците и дима. Сред жертвите има поне 15 руски граждани, което със сигурност ще доведе до остра реакция от Москва. Постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин вече коментира, че безредиците и убийствата в Одеса напомнят престъпленията на нацистите. Киев изпрати комисия за изясняване на обстоятелствата около смъртта на хората при сблъсъците и пожара в Дома на профсъюзите в Одеса. В последните часове обстановката в украинския град се нормализира, но не е изключено да се стигна до нова ескалация на насилие.
Оставете коментар