Трябва ли Дупница да се присъедини към „Кюстендилска вода“? (АНКЕТА)
В последните две седмици все по-упорито се коментира темата за присъединяването на общинските водни оператори към различните ВиК-асоциации. Дупница е една от общините, заедно със Сапарева баня, които засега отказват да влязат в асоциацията "Кюстендилска вода". Още преди 20-ина дни, кметът на Дупница инж.Методи Чимев разкри какви са мотивите да не се взема още окончателно решение. Основното притеснение бе свързано с факта, че няма абсолютно никакви гаранции, че с присъединяването ще се осигури финансиране за подмяна на ВиК-инфраструктурата в Дупница и селата, но гарантирано е вдигането драстично на цената.
"Община Дупница имаше и готов проект за подмяна на водопровод и канализация, и избран изпълнител още през 2013 г., но в България е фактор за съжаление и политическата конюнктура и до договор с МОСВ не се стигна. Категорично е заявено, че финансиране ще има само през ВиК асоциация, но има неизяснени моменти. Влизайки в тази асоциация, всяка община ще бъде длъжна да направи какво и срещу това ще получи какво?", попита преди време чрез Дарик кметът на Дупница. Както е известно, Дупница бе спечелила 36 млн. лева за цялостен ремонт на пречиствателната станция за отпадни води в Джерман, пълна подмяна на ВиК-инфраструктурата в селата Бистрица и Самораново, както и на 4 квартала в града, но правителството на Орешарски тогава спря финансирането с получилите прозвището "писма под индиго", което поряза умишлено само определени общини явно по политически причини.
"Ако община Дупница и ВиК имат финансова възможност да бъде подменена изцяло водопроводната мрежа въобще въпросът за асоциация нямаше да ни вълнува и интересува. Знаем обаче какво е финансовото състояние на ВиК. Аз все още нямам категоричен отговор за себе си дали ще спечелим или ще загубим от включването ни в асоциация. В областта само ние и Сапарева баня трябва да мислим по този въпрос, а за момента не сме убедени, че е добре да се случи. Цената на водата в община Дупница е средно около 1,10 лв, в Сапарева баня е под 60 стотинки, а в Кюстендил – 2 лв. Влизането ни в асоциация означава уеднаквяване на цената, т.е. значително повишаване за нас. От друга страна обаче за този програмен период ВиК и общината няма да може да кандидатстваме по европрограми сами. Дупница е най-уязвима, защото в Сапарева баня имат сменен водопровод, а в Кюстендил направиха дружеството държавно. Със загубите, които има ВиК-Дупница обаче и да удвоим цената на водата пак няма да има финансов ресурс да решим проблемите и да подменим водопровода”, коментира кметът Методи Чимев на последната сесия.
В последните дни, министър Лиляна Павлова обяснява, че общинските ВиК-оператори, които не влязат в асоциациите, ще се лишат от възможността да кандидатстват за финансиране по европроекти и ще трябва да се оправят сами със собствени средства. Ясни са вече и първите 4 печеливши градове, които ще бъдат финансирани и на практика ще глътнат над 20% от цялата сума – Пловдив, Плевен, Добрич и Асеновград.
Какво е състоянието на ВиК-инфраструктурата в община Дупница?! Около 250 км е цялата мрежа, като над 80% е амортизирана и се нуждае от ремонт, респективно авариите са всекидневни и се увеличават. Само със собствени средства, подмяната на останалата част от неподменената подземна инфраструктура граничи със сферата на фантастиката. Около 50 млн. лева са необходими за тази дейност, което е ясно, че няма как да стане. А такава сума само за Дупница също няма как да бъде осигурена и от Европа и от държавата. какво остава за по-малките общини в асоциацията от региона като Бобов дол, Рила и другите, които нямат население от над 10 000 в градовете си, което е също изрично условие. Те обаче също ще плащат по-висока цена с надеждата, че "някой ден, някога" ще получат частично финансиране за някаква подмяна на определен квартал или село. В същото време, на заседанието на ВиК-асоциацията в Кюстендил бе обявена сумата от едва 6 млн. лева за инвестиции в съоръженията и дейностите. Не по-маловажен е и въпросът, че с присъединяването към ВиК "Кюстендилска вода", дупнишкото ВиК ще остане с не повече от 10-ина служители по аварии и изключвания, а над 70 отиват на борсата като безработни.
Ако хипотетично се приеме, че ще бъде финансиран до 2020 година само по един изготвен проект за воден цикъл, както бе обявено, то какви са шансовете на Дупница тогава. Участие с 35% в "Кюстендилска вода" има държавата, 35% е самата "Кюстендилска вода", чийто представители също са от Кюстендил, а останалите 30% са от членовете, сиреч общините. Възниква въпросът, ще гласуват ли кюстендилските представители парите да се дадат за община Дупница или ще гласуват за Кюстендил?! При това говорим за пари, които няма да решат изцяло проблема в дадения град и прилежащите села, а за частична подмяна. Отговор на този въпрос – може и да разберем, но може и да не разберем. Всеки сам може да прецени какъв би бил той.
Припомняме и вариантите, които обясни председателят на ОбС-Дупница Ивайло Константинов на последната сесия: „Хипотезите са три. Най-лошата е да влезем в асоциация, но да не спечелим финансиране по европрограмите. На България трябват общо 20 милиарда лева за ВиК отрасъла, а парите по програмите са 10 пъти по-малко, т.е. няма всеки да получи пари. В такъв случай ще загубим общинското дружество, ще се стигне до увеличаване на цената на водата, а няма да имаме финансиране. Вторият вариант е да влезем в асоциация, да запазим цената на водата, да подменим водопровода, а след това да получаваме процент от реализираната печалба – това е вариант от розовата серия. Третият вариант е междинен. В него всичко ще се решава с пазарлък „ние може да вдигнем толкова цената на водата, имаме такъв процент…”
"На дневен ред стои въпросът, дали Община Дупница да се присъедини към ВиК Кюстендилска вода ЕООД (т.нар. ВиК Асоциация), което е задължително условие, за да може общината да получи европейски средства за подмяна на ВиК мрежата. Това, обаче, от своя страна ще доведе до повишаване цената на водата. Другият вариант е ВиК-Дупница да остане общинско дружество, но в този случай Община Дупница ще се наложи да прави подмяна на ВиК мрежата със собствени средства, което е почти непосилно. Мисля, че най-разумното решение по този въпрос да бъде взето след обществено допитване", пък е мнението на народния представител д-р Иван Ибришимов, който се обяви за референдум по темата.
Очакваме мнения по темата тук, както и да гласувате в нашата анкета (под рекламите вдясно)
Ще се случи както преди години когато гласувахме на референдум за отделяне от Кюстендил или както ни обещаваха на барикадите Костов и Бакърджиев че ще ни направят областен център. Накрая на нас ще вдигнат цената а на Кюстендил ще подменят водопроводите. Но ми прави впечатление друго че за първи път дупнишките политици които са от различни партии са на едно мнение и този път отстояват позициите и интересите на Дупница което е похвално
Няма вариант и трябва да се влезе в асоциацията.Иначе Йок на пари от държавата.А да си подменяме сами водопроводоите пак минава през двойно и тройно вдигане на цената на водата.Явно опира до пазарлък кой кого ще прецака да вземе за града си
Не е точно така както е написано. Трябва всички абсолютно всички водни оператори от една област да са заедно иначе няма пари за тази област и всеки трябва да се оправя самостоятелно както досега. Кюстендил си имат депутати, областен управител и мислят че Дупница като не влезе ще вземат всички пари само за Кюстендил. Ама ако Дупница или баня не влезе няма пари за никой. И опира въпросът до пазарлък на масата а Кюстендил са с три гърди пред всички и другите духачес супакес за всички останали. Влизането е като приказката за Осъдения на смърт да стане, съда влиза да се произнесе с присъдата. Няма как да не се влезе и повиши цената но ще трябва да чакаме 10 години да подменят първо на Кюстендил а след това да се молим да зяаделят пари и за Дупница. Пак ще сме второ качество за сметка на Ябукар дере известно като областен център. И ще им разкрият нови 150 или 200 работни места за това а по другите общини ще ги съкратят всички. Това са за съжаление реалностите
След като община Дупница до момента не успя да овладее положението с авариите и подмяна на водопроводите в най- рисковите отсечки, би трябвало да се помисли за алтернативно решение. През този месец в квартал “ Подина“ водата се спираше през 3-4 дни!След което се пускаше кална и миризлива вода по водопровода!
Проблемите са навсякъде с авариите ама защо да е за сметка на нас, данъкоплатците от Дупница, за да им правят водопровода на Кюстендил. Някой съмнява ли се че кюстендилци ще изберат Кюстендил или ще благоволят да се ремонтира Дупница. Свалени са ни гащите отвсякъде и без право на избор. Аз не съм съгласен моите пари за водата да отидат за ремонт на Кюстендил. Айде моля нема нужда.
А някой знае ли като се кандидатства за пари от европа как ще се разпределят после по градове?че май ще е самоизяждане
АЗ КАЗВАМ ЧЕ НЕ ИСКАМ ДА ВЛИЗАМЕ.ДА НИ ВДИГНАТ ЦЕНАТА НА ПОЛОВИНА НА ТАЗИ КОЯТО ЩЕ ПЛАЩАМЕ АКО ВЛЕЗЕМЕ И ДА СИ ПОДМЕНЯМЕ САМО КОЛКОТО МОЖЕМЕ.АМА ДА НЕ ГИ ПРАВАТ РЕМОНТИТЕ ТЕА ОТ ВИК ЧЕ СА НЕСКОПОСАНЦИ
До момента през изминалите години се повишаваше цената на водата с обяснението, че започва подмяна на водопреносната мрежа в града – за изминалите 20 години колко метра от тази мрежа е сменена? Освен това защо на улиците – “ Бузлуджа“, „Велико Търново“, “ Ген. Вл. Вазов“, „22 – ри март“ къщите плащат кубик вода върху 0.94лв., а блоковете в жк.“ Чавдар войвода“ плащат кубик вода върху 1.38лв., а са на един и същи водопровод?
Трябва Кюстендил да влезе в Дупнишка вода.
На нашта улица има 5 цигански къщи ,ДО СЕГА ВИК за отчитане на водата не са влизали 30 години.
Общината в Дупница всяка година си гласуват актуализация на заплатите, а във ВиК Дупница на хората не са пипани заплатите 8 години, няма такъв абсурд в целия воден сектор! Откакто ВиК е общинско дружество само се източва и един лев не е инвестиран. Общината е и най-големият длъжник на ВиК Дупница. Какво повече да се мисли… Към Държавата!!!
Заплатите в общината не са актуализирани от 12 години дори и сега се каза че ще се актуализират и още не са ни. А във ВиК сте 50 човека на хранилка които получавате заплата без да знаете за какво и дори какво работите. Има 30 човека дето работят другите сте лежляци на гърба на обикновените абонати
Водата я вдигаха за последно май преди 8 години. И не се отклоняват от темата както и последния коментиращ
Ако Дупница влезе в асоциация – как точно общината смята да си плати задълженията за водата! Обикновените граждани плащат, но общината и циганските квартали – не! Съгласен съм с написаното от Адриан – борбата е кой ще вземе града?
предвид възможността ЕС да се разтури, или парите да идат за бежанците, май ще е по-добре да се оправяме сами.
Нямаме избор – трябва да влезем в асоциацията. Не ми се ще наистина, но проучвайки фактите нямаме избор.
Защо в Кюстендил е толкова висока цената на водата – 2лв
.