Равносметка: Докато другите общини се борят за всеки лев в хазната си, Дупница пое пореден заем за спасение

Интересен анализ прави в своя брой от днес в-к Вяра относно проектите в Дупница и финансовото състояние на местната хазна. Публикуваме материала без редакторска намеса.
С входирани проекти за почти 30 млн.лева се похвалиха от Община Дупница на сесия на местния парламент. Те бяха посочени гордо от зам.-кмета Бойко Христов. Не е тайна, че кметският екип бе атакуван заради факта, че изпусна 30-те милиона лева, които бяха гарантирани от държавния бюджет за тази година. На пресконференция преди малко повече от месец, Дангов обясни, че парите били за 4-годишен период и нямало опасност да се загубят. Това показа, че той и екипът му са проявили тежко безхаберие и непознаване на условията за кандидатстване за средства от държавния бюджет. Това обясни и бездействието им през тази вече почти година управление, която може да бъде определена като – безвремие.
След злополучната пресконференция на Дангов и заместниците му, последва декларация от ГЕРБ в Общински съвет, в която го опозицията го нападна, че е „доказан неможач”. Очевидно, това е накарало все пак някой от кметския екип да се поразрови по темата и да установи безумния пропуск, с който са лишили града и селата от колосална на бюджета сума, която се равнява на средствата за капиталови разходи за период от почти 5 години.

Дангов се оправдаваше с предшественикът си Чимев, който по думите му бе оставил само два проекта, отговарящи на условията за финансиране от държавата – ремонт на стадион “Бончук” и довършване подмяната на водопровода в село Джерман.
Явно обаче осъзнал нелепата ситуацията, в която е изпаднал и несъстоятелността на изнесените факти от злополучната пресконференция, по време на настоящата сесия реши да прехвърли топката с проектите към заместника по строителството Бойко Христов. За себе си остави снимката от подписаното споразумение с министъра на МРРБ Виолета Коритарова – Касабова, свързана с финансирането на спортния комплекс “Бончук”.
До този момент, десетки общини в страната усвоиха полагащите им се средства за тази година за рехабилитация и ремонт на улици, за подмяна на водопреносна мрежа, за сондажи на питейна вода, за изграждане на зали, детски площадки, туристически и спортни обекти, както и десетки други начинания. Само в Дупница действия липсваха.
Така за настоящата година общината загуби колосална сума, която можеше да реши десетки проблеми. Правилото: “Колкото усвоиш тази година, толкова получаваш следващата”, очевидно не говори и сега нищо на кметския екип. Поне това е изводът от входираните проекти и средствата по тях, които обяви Христов.
За сравнение, повечето общини съвсем закономерно се насочиха към бързо-ликвидни проекти. Т.е., входиране на максимално много дейности, с които да усвоят цялата предвидена сума в рамките на годината на кандидатстване, с цел да избегнат прехвърляне на средства в следващата и евентуалната възможност от загубата им.
В Дупница направиха точно обратното. Сега Общината ще получи до 20% от проекта за стадион “Бончук” през настоящата 2024 година, като останалите ще бъдат прехвърлени за следващата. Същото се очаква да се случи и с водопровода в село Джерман. Просто, защото време не остана…
Очевидно за 10 месеца общинското ръководство няма проблем да се разписва срещу доволно големи заплати, но в същото време да не оценява направения реверанс на държавата към общините, пропускайки гарантираната възможност за реализиране на големи инфраструктурни проекти. Ако прибавим и 3-те милиона, които трябва да се усвоят до края на годината за подмяна водопровода в Самораново, Община Дупница ще успее да вземе приблизително около 4 милиона от 30-те, които и се полагат.
Т.е., Община Дупница подарява 26 милиона лева на работещите кметове и администрации в България, тъй като неусвоените средства ще бъдат насочени към отличниците. А с тези пари само за рехабилитация и изграждане на улична мрежа можеха да се изкърпят всички дупки в града и селата, както и да се асфалтират поне по 10-15 улици във всяко село само през настоящата 2024 год.
Естествено, това направиха мнозина кметове от страната. Абсолютен шампион в тази посока е градоначалникът на Гоце Делчев, който само за уличната мрежа в града усвои 4 милиона лева тази година. Очевидно обаче в Дупница асфалтът, само ще се мирише.
Липсата на стратегия и експертиза лиши общината от сериозни подобрения по инфраструктурата, като най-губещи отново ще са селата. И всичко това, при положение че става въпрос за средства от държавата, а не за европейски проекти, които са с далеч по-тромава процедура. За Дупница темата “Европейски проекти” очевидно не съществува, защото в разгара на еврофинансирането в общината не само, че такива няма, но и дори не се говори за подобна възможност.
Притесненията идват и от факта, че в последните месеци все по-усърдно се коментира възможността, финансирането на одобрените общински проекти от държавния бюджет да претърпи корекции още през идната година. Това ще се случи, ако в действителност се окаже, че заложените цифри и изчисления на бившия финансов министър Асен Василев относно приходите в държавния бюджет не се оправдаят.
Тогава ще се върнем към познатата вече ситуация на 2014 година, когато кухият фонд “Орешарски” на управляващите от БСП се оказа с едва 30% осигурени средства. Тогава това постави общините в ситуацията ”всеки да се спасява”, както намери за добре.

От списъците с подадените от общините проекти ясно се вижда, че повечето са допуснали тази възможност и се борят за всяка стотинка тук и сега, с която могат да привлекат пари към бюджетите си. Темата бе коментирана и от председателя на групата на ГЕРБ в ОбС Емил Гущеров.
„Днес разбрахме, че са входирани проекти за почти 30 милиона лева, колкото ни се полагаха тази година. Е, вярно, че тази година заради незнанието им изгубихме 30-те милиона (!!!), защото не знаеха и по тази причина ни се подиграват по ведомствата като “загубеняците от Дупница”, но пък има надежда, че поне следващата може да се понаправи нещо. Нещичко”, написа Гущеров, обръщайки внимание, че колкото средства се усвоят през настоящата година, толкова се очакват и следващата.
„Сложно е за тях да им го разясня, все пак човек има определен капацитет, така че да сме доволни и на това. Ами ако финансирането от държавата за тези общински проекти догодина спре???”, попита Гущеров, давайки ясен знак, че вероятността за поредна загуба на средства от бюджета е повече от очаквана.
Равносметката е повече от ясна, докато другите кметове се борят за всеки лев постъпления в хазната си, Дупница пое пореден заем за спасение на общината.

Print Friendly

Оставете коментар

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван




WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien